Beskidy dla mieszczuchów – Żywiec

Turystyka

Żywiec to idealna propozycja dla tych którzy wybierają się w góry i na łono przyrody ale jednocześnie chcą spędzić urlop blisko miasta. Lub wręcz zamieszkać w mieście. Żywiec daje taką możliwość. Jeśli ktoś zamiast wspinaczki szlakami górskimi woli podziwiać Beskidy znad kufla piwa, to wybór Żywca będzie ideałem. W mieście roi się od atrakcji turystycznych, zatem zanudzić się nie da. Zarazem nie trzeba się wspinać po graniach.

Żywiec znad kufla piwa

W okolicy Żywca nie brakuje ścieżek spacerowych i rowerowych. Zawsze można pozwiedzać okoliczne miejscowości, w tym górę Żar, na którą można wyjechać kolejką lub samochodem. Atrakcją miasta jest nieopodal położone Jezioro Żywieckie z żaglówkami i licznymi sportami wodnymi.

Kiedy zupełnie nie interesuje nas sport ani żadna aktywność ruchowa. Czy skarby przyrody w Żywcu, mamy liczne zabytki architektoniczne. Muzea historyczne, które warto odwiedzić dla zabicia czasu i zgłębienia korzeni miasta, kultury regionu. Prócz muzeum miejskiego na Starym Zamku oraz zwiedzenia parku zamkowego, Nowego Zamku poleca się pobyt na Rynku. By sobie go umilić można przysiąść w ogródku piwnym lub kawiarnianym i podziwiać zabytkową dzwonnicę. Gdy zasmakujemy piwa warto odwiedzić muzeum browarnictwa. Którego wystawa przybliży nam kulturę i technikę ważenia piwa w najsłynniejszym polskim browarze o wieloletniej tradycji.

Przeczytaj również: Bielsko-Biała dobra propozycja na weekend

Rynek i jego zabudowa

Podobnie jak na zabudowę zamkową warto zwrócić uwagę, również na zabudowę miejską, szczególnie tą widoczną na rynku miasta. Liczne zadbane, odrestaurowane kamienice wraz z ratuszem miejskim nadają temu miejscu klimat. Ciekawostką jest fakt iż codziennie z Ratusza rozlega się hejnał żywiecki. Dzwonnica o czterech kondygnacjach zlokalizowana przy rynku często bywa pomijana jako atrakcja turystyczna, tymczasem, nie sposób jej minąć. Jej zabudowa kamienna pochodzi z początku XVIII wieku. Na szczycie dzwonnicy znajduje się kogucik z herbem Wielkopolskich, zaś u podnóża budowli pomnik Jana Pawła II.

***

Jak widać sam Rynek zająć nam może nieco czasu w planie wycieczki. Harmonogram zwiedzania winien również objąć kościoły żywieckie. W tym konkatedrę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz kościół Trzech Krzyży w stylu barokowym z pozostałościami z okresu średniowiecza. To wyjątkowo wartościowe zabytki architektoniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *