zgaga

Zgaga i jej efektywne leczenie

Zdrowie / Uroda

Zgaga jest dolegliwością, którą każdy z nas zna bardzo dobrze. Niejednokrotnie odczuwaliśmy silny i piekący ból w okolicy mostka. Jest ton powodowany przez cofającą się treść żołądkową do przełyku, co podrażnia jego tkanki. Wynika to z faktu, iż przełyk nie jest tak dobrze zabezpieczony przed działaniem kwasu solnego i pepsyny, jak żołądek i dwunastnica. Wobec tego, przedostanie się tych kwasów do przełyku, będzie powodować jego podrażnienia, dla nas odczuwane jako piekący ból.

Czy zgaga jest niebezpieczna?

Zgaga, jeśli występuje sporadycznie nie jest powodem do jakichkolwiek obaw. W takich przypadkach poradzimy sobie przy pomocy leków dostępnych bez recepty. Jeśli jednak zgaga utrzymuje się przez dłuższy czas i wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi, konieczna będzie wizyta u lekarza. Może się bowiem okazać, iż jej przyczyną są znacznie poważniejsze dolegliwości zdrowotne.

Dlaczego mamy zgagę?

Zgaga występuje w przypadku nieprawidłowej pracy dolnego zwieracza przełyku. Jest to swego rodzaju zawór bezpieczeństwa, który przepuszcza pokarm z przełyku do żołądka, jednocześnie blokując drogę powrotną. Jeśli więc nie działa prawidłowo to pokarm z żołądka, zmieszany już z kwasami żołądkowymi, będzie mógł cofać się do przełyku i drażnić go, wywołując uczucie bólu. Może do tego dojść na przykład przy szybkim schylaniu się, bądź też leżeniu po posiłku. Do zgagi przyczynia się także nasza dieta. Tłuste, bardzo obfite i pikantne posiłki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zgagi. Warto więc nie przejadać się za bardzo o tłuste i pikantne potrawy zjadać w umiarkowanych ilościach. Pozwoli nam to skutecznie uniknąć zgagi. Do jej wystąpienia mogą się także przyczyniać, mocna kawa i herbata, alkohol czy też nawet owoce cytrusowe. Warto więc pamiętać, iż czasami, zgag będzie wynikiem naszego ostatniego posiłku.

Leczenie zgagi.

Zgaga, jeśli nie jest powodowana żadnymi, poważniejszymi dolegliwościami, może być bardzo skutecznie leczona przez nas samych. Do naszej dyspozycji są skuteczne leki na zgagę, dostępne bez recepty. Kupić je można praktycznie w każdym sklepie. Dodatkowo, możemy wykorzystać także odpowiednie zioła pomocne na zgagę. Leki dostępne bez recepty mają jedynie za zadanie zneutralizować kwas żołądkowy, dzięki czemu znika uczucie pieczenia w przełyku. Niemniej jednak, wywołują one w dłuższej perspektywie czasowej niedobory witaminy B12.

W związku z powyższym, warto sięgać raczej po leki ziołowe. Szczególnie te, zawierające w sobie korzeń prawoślazu, liść babki lancetowatej, korzeń lukrecji, czy tez kwiat rumianku. Są to zioła skutecznie łagodzące stany zapalne przełyku i żołądka. Znacznie poprawi to nasze samopoczucie i pomoże zwalczyć przyczyny występowania zgagi.

Podsumowanie.

Można więc powiedzieć, iż zgaga, sama w sobie nie jest poważnym zagrożeniem dla naszego organizmu. Niemniej jednak musimy pamiętać o tym, iż jej leczenie możemy realizować także za pomocą ziół, a nie tylko leków farmakologicznych, dostępnych bez recepty. Może się nawet okazać, iż zioła są w tym przypadku o wiele lepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *