Wydajne zagospodarowanie przestrzeni w domu

Dom / Ogród

Nie każdy może pozwolić sobie na przestronny dom z osobnym pomieszczeniem przeznaczonym na garderobę, pralnię, suszarnię itd. Często trzeba się zadowolić ciasnym mieszkankiem, w którym trzeba wygospodarować miejsce zarówno na pranie, jak i gotowanie, spanie, zabawę.. O ile przeprowadzka z małego na większe nie jest bolesna to przeprowadzki mieszkań większych na mniejszy metraż są dużym wyzwaniem.

Trzeba się wówczas nauczyć wykorzystywać efektywnie każdą przestrzeń w domu. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele produktów o ciekawym mechanizmie działania łączącym wiele funkcji w jednym urządzeniu, meblu, tym samym zajmując niewiele miejsca. Mając niewielkie mieszkanie do dyspozycji warto zainwestować w składane kanapy, stoły, jak również wiszące półki. Aby nie pomniejszać wnętrza pawlaczami znacznie lepszym rozwiązaniem jest wygospodarowanie miejsca na jedną dużą szafę z przesuwnymi drzwiami która skryje większość posiadanych rzeczy domowego użytku.

Również w kuchni, czy łazience warto zainwestować w system efektywnego przechowywania. Suszarka sufitowa czy szafka pod umywalką to doskonałe sprzęty, podobnie jak szuflady pod łóżko, bądź szafki wnękowe. Przemyśleć warto także montaż funkcjonalnych wieszaków, półek i regałów, które zarazem będą dekoracją wnętrza. Coraz częściej można spotkać zabudowę szuflad w schodach, czy też rozsuwane łóżka, łóżka z antresolą itp. rozwiązania przygotowane z myślą o ciasnych wnętrzach.

Czasem banalne zmiany mogą spowodować korzyści, jak chociażby odgrodzenie przestrzeni regałem zamiast ścianką. Pomysłów na wielofunkcyjność jest wiele, nie tylko do wnętrz, ale odnoszących się również do przestrzeni ogrodu, tarasu.