Wady i zalety odkurzacza centralnego

Dom / Ogród

Jak każde urządzenie i rozwiązanie techniczne odkurzacze centralne mają swoje zalety i wady. Szereg zalet odkurzania centralnego przysłania pewne wady jakie wskazują użytkownicy. Producenci chwalą ciche działanie, wygodne podłączenie do gniazda jak i rzadkie opróżnianie zbiornika jednostki centralnej, jednak niewiele mówią nam o minusach odkurzacza centralnego. Niestety stosunkowo do zalet jest to drogi wynalazek, poza tym wykonanie samej instalacji wymaga zwykle remontu, a wiele jednostek centralnych wymaga częstej wymiany kosztownych filtrów.

Co prawda akcesoria i materiały z jakich wykonuje się ciągi powietrzne nie są zbyt drogie i spokojnie można instalację przeprowadzić samemu, to sama jednostka centralna pociąga za sobą wysoki koszt zakupu, montażu i serwisu.

Analizując potrzeby i możliwości można stwierdzić, iż jest to ciekawy sposób na sprzątanie jednak zarezerwowany dla osób gotowych na inwestycję. W przypadku domów prywatnych zwłaszcza, gdyż w przypadku obiektów komercyjnych, użytkowych częstość sprzątania, poziom zabrudzeń i komfort szybkiego odkurzenia są priorytetowe i w tym kontekście inwestycja w odkurzanie centralne zwraca się błyskawicznie czyniąc ją trafioną i opłacalną.