Trymowanie

Trymowanie czy strzyżenie – który zabieg będzie lepszy dla Twojego psa?

Bez kategorii Dom / Ogród

Wiele osób myli ze sobą dwa różne zabiegi pielęgnacyjne dedykowane dla psów. Strzyżenie psów zamiennie używa z określeniem trymowania. Tymczasem są to różne zabiegi, które przeznaczone są dla różnych psów. Owszem dla psów krótko i szorstkowłosych trymowanie jest substytutem strzyżenia, jednak nie jest strzyżeniem jako takim. Strzyc psu można jedynie sierść długą a w zasadzie włos, który rośnie. Sierść co do zasady ma stałą długość i jedynie wypada, ale nie wymaga skracania.

Trymowanie zależny od rasy psa

Obojętne czy na strzyżenie, czy na trymowanie w salonie psiej urody rzadko zjawiają się kundelki. Wiele częściej stałymi bywalcami są psy rasowe, tak te przygotowywane na wystawy, jak i pozostałe. Do ras, które powinno się regularnie, to jest co około 2 do 3 miesięcy trymować należy:

 • terier sznaucer,
 • seter,
 • spaniel,
 • akita,
 • owczarek niemiecki,
 • labrador,
 • Golden retriever,
 • alaskan malamute,
 • i husky syberyjski.

Fryzjer dla psa przy pomocy trymera usuwa martwe owłosienie wraz z cebulką co sprzyja również czystości w domu. Pies nie zostawia sierści na kanapach i dywanach, co jest dodatkowym plusem zabiegu.

W przypadku strzyżenia psów rasami wskazanymi jako dominujące są:

 • maltańczyk,
 • terrier,
 • schih tzu,
 • yorshire.

Skracając włos psu dbamy nie tylko o jego wygląd, figurę ale również zapobiegamy rozwojowi chorób, pasożytów i bakterii w sierści. Strzyżenie jest zabiegiem skracającym, zatem chcąc pozbyć się również zniszczonej sierści należy poddać psa trymowaniu poprzez wyczesywanie. Co ważne tych ras psów nie trymuje się mechanicznie.

Dla zdrowia psa

Zarówno strzyżenie jak i trymowanie powinno uwzględniać potrzeby pupila. Co prawda strzyżemy psy głównie ze względów estetycznych, wykonujemy psom fryzury, to jednak nie możemy pomijać w tym zabiegu względów pielęgnacyjnych, zdrowotnych i komfortu czworonoga. Zbyt częste strzyżenie nie jest wskazane dla zdrowia psa, gdyż może naruszyć strukturę umaszczenia, spowodować podrażnienia skórne, jak też przysporzyć problemów chorobowych, zwłaszcza w obszarze wymiany cieplnej. Z tego powodu strzyżenie polecane jest jedynie psom z włosem i to psom typowo domowym, kanapowcom. W przypadku psów z sierścią nawet długą zaleca się naturalny sposób wyzbywania się jej nadmiaru oraz skracania poprzez aktywność w przyrodzie.

Pomocniczo proponowane jest trymowanie, które służy usunięciu z psa sierści chorej, starej, zbędnej. W drodze tego zabiegu usuwa się zbędny podszerstek poprawiając wygląd umaszczenia psa. Ten zabieg zaleca się psom o sierści krótkiej i gęstej jak pudle, sznaucery, którym trudno jest samodzielnie wyzbyć się zniszczonego podszerstka. Dzięki mechanicznemu usunięciu nadmiaru sierści pobudza się do wzrostu młody podszerstek, poprawia się wybarwienie psa, a pupilom jest łatwiej poradzić sobie z upałami, zaś właścicielom z kąpielą psa i utrzymaniem higieny.

Zabiegi mieszane

Poza trymowaniem w czystej postaci na życzenie właścicieli groomerzy miejscowo mogą przystrzyc psu sierść. Zwykle są to okolice strategiczne z powodów higienicznych lub estetycznych. Nieznaczne poprawienie estetyki wyglądu psa z pewnością nie wpłynie negatywnie na jego zdrowie, zwłaszcza jeśli zrobi to profesjonalista. Również psy strzyżone, a do takich należą przede wszystkim yorki, maltańczyki i psy z włosem, który odrasta na długość podobnie jak włos ludzki poddaje się trymowaniu. Samo trymowanie można porównać do gruntownego wyczesywania. O ile strzyżeniu służy tradycyjna maszynka z nakładkami to w przypadku trymowania zabieg można wykonać mechanicznym przyrządem lub specjalnym grzebieniem, co uzależnione jest od rodzaju sierści, rasy psa. Zwłaszcza w przypadku psów o kręconej i gęstej sierści należy uważać, gdyż trymowanie mechaniczne może okazać się bolesna dla psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *