Różaneczniki

Różaneczniki i ich uprawa w ogrodach.

Dom / Ogród

Różaneczniki to jedne z piękniejszych i bardziej popularnych roślin ozdobnych, uprawianych w naszych przydomowych ogrodach. Wynika to głównie z tego, iż są to rośliny o stosunkowo niedużych wymaganiach w zakresie pielęgnacji, czy też przygotowania uprawy. Co prawda, musimy na kilka kwestii zwrócić szczególną uwagę, niemniej jednak, prawie każdy z nas, bez większych trudów sobie z tym poradzi. Nie trzeba tutaj specjalnych umiejętności, ani tez doświadczenia ogrodniczego, aby uprawiać Różaneczniki w swoim przydomowym ogrodzie. Zobaczmy więc, na jakie sprawy należy zwrócić szczególną w tym przypadku uwagę.

Jak uprawiać Różaneczniki w przydomowych ogrodach?

Przede wszystkim, musimy sobie powiedzieć nieco więcej o tym, jakie wymagania, będą przed nami stawiać Różaneczniki w uprawie ogrodowej. A trzeba pamiętać, iż tak samo jak wszystkie inne rośliny, będą one pewne wymagania mieć. Nie jest to co prawda nic nadzwyczajnego, niemniej jednak musimy o tym pamiętać i podejść do tego jak najbardziej starannie, jeśli chcemy osiągnąć zadowalające efekty uprawy.

Do najważniejszych kwestii, dzięki którym, ogrodowa hodowla Różaneczników będzie przynosić dobre efekty, zaliczać będziemy:

  • Wybór właściwych odmian – które będą w stanie przetrwać nawet bardzo silne mrozy, tak charakterystyczne, dla naszej strefy klimatycznej. Rośliny powinny być w stanie poradzić sobie nawet z dwudziestostopniowym mrozem, który w naszej strefie klimatycznej nie należy do rzadkości. Odmiany o mniejsze odporności, będziemy jednak mogli uprawiać w doniczkach, dzięki czemu, na okres zimy można je będzie schować przed mrozem w pomieszczeniach gospodarczych.
  • Wybór stanowiska nasadzenia – które powinny charakteryzować się osłonięciem i zacienieniem. Musimy pamiętać, iż Różaneczniki, nie lubią bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne czy też silne podmuchy wiatru. Wybór stanowiska w sąsiedztwie innych roślin ogrodowych będzie tutaj bardzo korzystny, bowiem zapewni warunki, zbliżone do naturalnych.
  • Przygotowanie gleby do uprawy – która powinna charakteryzować się dość kwaśnym odczynem pH w przedziale 5 – 6,5. Taką glebę oczywiście dostarczy nam każda hurtownia z Różanecznikami, aczkolwiek przy większej ilości nasadzeń, bardziej opłacalne jest jej samodzielne przygotowanie. Wystarczy zmieszać ze sobą w równych proporcjach, glebę ogrodniczą, nie odkwaszony torf i korę sosnową. Tak przygotowana mieszanka stanowi idealne wręcz podłoże do uprawy Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż Różaneczniki nie należą do roślin szczególnie wymagających. Powyższe wymagania będzie w stanie spełnić nawet początkujący ogrodnik, bez większego doświadczenia. Można więc wysnuć wniosek, iż są to rośliny, które stały się tak bardzo popularne w naszych ogrodach, właśnie dzięki tak niskim wymaganiom uprawnym. Tym bardziej, iż Różaneczniki dodatkowo nie mają zbyt wybujałych potrzeb w zakresie pielęgnacji. Usuwanie zeschniętych gałązek i dbanie o prawidłowe nawodnienie to kwestie wręcz oczywiste, więc każdy potrafi o nie zadbać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *