Różanecznik w przydomowym ogrodzie – Jak uprawiać?

Dom / Ogród

Uprawa Różaneczników w przydomowych ogrodach stała się w ostatnim czasie wyjątkowo popularna. Główną przyczyną jest fakt, iż są to rośliny o stosunkowo niewielkich wymaganiach w zakresie pielęgnacji. Trzeba co prawda odpowiednio przygotować się do uprawy, jednak potem nie mamy już za wiele roboty. Musimy przede wszystkim starannie dobrać odmianę, wybrać stanowisko nasadzenia i przygotować glebę. Potem, niewiele już trzeba robić. Warto tutaj więc przyjrzeć się podstawowym wymaganiom, jakie będzie stawiać nam Różanecznik. Tym bardziej, jeśli chcemy aby ta przepiękna, wrzosowata roślina była piękną ozdobą naszego przydomowego ogrodu.

Jaki Różanecznik nadaje się do uprawy ogrodowej?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, iż nie każdy Różanecznik będzie nadawać się uprawy ogrodowej. Niektóre odmiany po prostu nie będą w stanie przetrwać naszej zimy. Musimy więc wybrać takie odmiany, które poradzą sobie z dwudziestostopniowym mrozem. Oczywiście nie znaczy to wcale, że z pozostałych odmian powinniśmy całkowicie zrezygnować. W dalszym ciągu możemy je uprawiać, jednakże musi to być uprawa doniczkowa. Dzięki temu bowiem będziemy mogli na zimę schować je przed mrozem do garażu czy też do piwnicy. Tak aby nie narażać ich na zbyt duży mróz.
Poza tym, praktycznie każda odmiana będzie sobie doskonale radzić w uprawie ogrodowej. Pod warunkiem jednak, że zadbamy o prawidłowy dobór stanowiska uprawy i przygotujemy dobrą glebę.

Gleba do uprawy Różaneczników.

Bardzo ważna kwestią przy uprawie Różaneczników jest odpowiednia gleba. Musi ona spełniać dość restrykcyjne wymagania w zakresie odczynu pH. Odczyn powinien zawierać się w przedziale 4,5-6. Musi więc być to dość kwaśna gleba. Idealnym sposobem jest mieszanie ze sobą kwaśnego torfu, gleby ogrodniczej i kory sosnowej w równych proporcjach. Oczywiście dobrze jest dodatkowo sprawdzić odczyn gleby przed jej użytkowaniem. Dzieki temu zawsze można będzie skorygować pH. Możliwe jest także zakupienie gotowych mieszanek gleby.

Tak przygotowaną mieszankę gleby do uprawy Różaneczników należy wsypać do dołka w ziemi. Powinien on być dość duży. Wymiary dołka to co najmniej metr głębokości i metr średnicy.

Jakiego stanowiska uprawy wymaga Różanecznik?

Ostatnią szalenie istotną kwestią jest tutaj stanowisko uprawy Różaneczników. Rośliny te uwielbiają stanowisko osłonięte od nadmiernych podmuchów wiatru. Pozwala im to lepiej przetrwać trudy pory zimowej. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór dobrego sąsiedztwa, czyli większych roślin i krzewów ozdobnych. Musimy jednak uważać, aby sąsiedztwo nie miało tak samo jak Różanecznik płytkiego systemu korzeniowego. W takim przypadku większy sąsiad pozabiera całą wodę i wartości odżywcze z gleby, a to raczej nie jest dobre rozwiązanie dla Różanecznika. Rośliną niemalże idealną na sąsiada dla Różaneczników będzie tutaj miłorząb japoński.

Podsumowanie

Poza kwestiami związanymi z przygotowaniem stanowiska i gleby, w zasadzie niczym więcej nie musimy się przejmować. Jedynie należy pamiętać, aby tak samo jak w przypadku każdej innej rośliny, dbać o prawidłowy poziom nawadniania. Szczególnie w ciągu lata, kiedy trudno spodziewać się jakichkolwiek, bardziej intensywnych opadów atmosferycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *