Różanecznik i jego uprawa

Dom / Ogród

Każdy z nas, w przypadku posiadania przydomowego, ozdobnego ogrodu kwiatowego, z całą pewnością chciałby, aby był to ogród wysokiej klasy i estetyki. W tym celu trzeba będzie jednak nieco się poświęcić i w pierwszej kolejności poświęcić nieco czasu i pieniędzy na inwestycje i przygotowanie ogrodu, aby potem rozkoszować się już tylko wypoczynkiem wśród zieleni i śpiewu ptaków. Jedną zaś z roślin niewymagających od nas specjalistycznej pielęgnacji jest Różanecznik, czyli wieloletnia roślina z gatunku Rhododendron, o której będziemy dziś mówić. Przede wszystkim jednak powiemy sobie o warunkach uprawy Różaneczników, oraz o przygotowaniach do tej uprawy.

Podstawowe wymagania do uprawy Różaneczników.

Różaneczniki są roślinami stosunkowo mało wymagającymi w zakresie pielęgnacji, niemniej jednak warto tutaj wiedzieć, iż pewne wymagania w zakresie przygotowania gleby, czy też doboru stanowiska mają i warto ich przestrzegać. Warto także umiejętnie dobierać odmiany Różaneczników, gdyż mamy ich stosunkowo sporo do wyboru, a nie wszystkie będą w stanie poradzić sobie z silnymi mrozami, charakterystycznymi dla naszej strefy klimatycznej. Jednym słowem trzeba będzie troszkę się wysilić aby w przyszłości móc już tylko cieszyć się pięknym ogrodem.

Wybór odpowiedniej odmiany Różanecznika

Jak już wspomnieliśmy, będzie to kwestią najważniejszą, gdyż niektóre z odmian nadają się jedynie do uprawy doniczkowej, która pozwala na schronienie roślin przed mrozem do pomieszczeń gospodarczych. Musimy tutaj zwrócić uwagę na odmiany, które bez trudu poradzą sobie na minus dwudziestostopniowym mrozie, i tylko takie wchodzą w grę, bowiem takowe mrozy u nas się zdarzają i musimy być na to przygotowani. W zasadzie jednak każda hurtownia z różanecznikami bez problemu wskaże nam odmiany nadające się do uprawy ogrodowej i te nadające się co najwyżej do doniczek.

Przygotowanie gleby do uprawy Różanecznika

W kwestii przygotowania odpowiedniej gleby trzeba będzie pamiętać o tym, iż Rhododendrony będą wymagać od nas dość kwaśnego odczynu pH gleby, oscylującego na poziomi od 5 do 6,5. Najlepszym zaś rozwiązaniem w tym przypadku będzie mieszanka nie odkwaszonego torfu, gleby ogrodniczej oraz kory sosnowej w równych proporcjach. Tak przygotowana gleba będzie w stanie dostarczyć odpowiednich warunków do uprawy Różaneczników praktycznie wszystkich odmian, choć niektóre z nich będą miały w tym zakresie specyficzne wymagania.

Stanowisko uprawy dla Różaneczników

Ostatnią kwestią, którą należy tutaj koniecznie poruszyć, jest prawidłowy dobór stanowiska do uprawy różaneczników. Musimy pamiętać, iż rośliny te najlepiej czują się w miejscach zacienionych o podniesionym poziomie wilgotności. Najlepszym więc rozwiązaniem będzie przygotowanie stanowiska uprawnego w bezpośrednim sąsiedztwie większych drzew i krzewów ogrodowych. Przy czym musimy pamiętać, aby rośliny te nie miały tak samo płytkiego systemu korzeniowego jak nasze Różaneczniki, gdyż jako większe, z całą pewnością odebrałyby wszystkie substancje odżywcze i wodę z gleby, a to nie wróżyłoby dobrze dla naszych nowych różaneczników.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, w kwestii przygotowania do uprawy Różaneczników trzeba będzie pamiętać o kwestiach wyboru stanowiska i odmiany, oraz przygotowania gleby. Potem pozostanie nam już tylko dbałość o nawadnianie, i ewentualne usuwanie starszych i zeschniętych gałęzi aby zrobić miejsce na nowe. Różaneczniki same zajmą się resztą i będą przyozdabiać nasz przydomowy ogród w niesamowicie piękny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *