Budowa własnego domu jednorodzinnego to nie lada wyzwanie, które zacząć zawsze należy od posiadania działki i projektu. Oczywiście także pieniędzy. Z reguły też warto posiadać większe zaplecze finansowe niż przewidywane koszty budowy. Rzadko kiedy budowa zamyka się w ustalanym wcześniej przedziale cenowym. Zdecydowanie najważniejszymi kwestiami, nad którymi przyszły inwestor powinien się pochylić, będzie tutaj zakupienie odpowiedniej działki budowlanej. Równie ważne jest też prawidłowe jej uzbrojenie w niezbędne media. Wybrane projekty domów trzeba będzie przeanalizować pod wieloma kątami. Bardzo często kwestie te będą realizowane jednocześnie, jako, że w sumie projekt domu jest w pewnym sensie nierozłączny z działką. Sam w sobie nie stanowi podstawy do budowy domu. Warto więc przyjrzeć się tym kwestiom nieco bliżej, aby mieć przynajmniej podstawowy pogląd w tej kwestii.
Adaptacja projektu domu z katalogu.
W podstawowej definicji, adaptowane projekty domów są dopasowaniem budynku do warunków terenu, gdzie zlokalizowana jest działka. Chodzi tutaj u usytuowanie projektu budynku na zarysie działki, względem stron świata, warunków wiatrowych, śniegowych, czy też w kwestii przemarzania gruntu na danym terenie. Jest to bardzo istotna czynność, bez której po prostu nie jest możliwe rozpoczęcie realizacji budowy. Bez przeprowadzonej adaptacji nie dostaniemy pozwolenia na budowę. Taki gotowy, zaadaptowany już projekt, posiada obrys budynku na działce. Znajdziemy tam też projekt zagospodarowania terenu wokół budynku, wytyczone przyłącza wodne, kanalizacyjne, gazowe i elektryczne.
Trzeba tutaj powiedzieć, iż przygotowanie kompleksowej dokumentacji do ZUDP (Zakład Uzgadniania Dokumentacji Projektowej), jest skomplikowane. Wymaga także uzyskania warunków technicznych dostawy mediów (prąd elektryczny, woda, gaz, odbiór ścieków i odpadów stałych). Opinia z ZUDP będzie określać wszystkie szczegóły dotyczące przyszłej budowy. Na przykład, precyzyjnie określi minimalną odległość naszego budynku od granic działki. Dodatkowo trzeba będzie sięgnąć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego który może zawierać dodatkowe szczegółowe warunki w kwestii zabudowy.
Są to wszystko informacje niezbędne dla architekta dokonującego adaptacji naszego projektu domu do warunków działki.
Generalnie jest to procedura kosztowna i czasochłonna, toteż projekty domów z katalogu z reguły będą wybierane tam, gdzie nie zbyt wielu przeróbek w zakresie samego już projektu domu. Po prostu wystarczająco problemów nastręczać będzie adaptacja takiego projektu do zakupionej już działki.
Projekt ad architekta.
W przypadku kiedy zdecydujemy się na projekt zrealizowany na zamówienie u lokalnego architekta, z całą pewnością całość procedur pójdzie sprawniej. W pierwszej kolejności architekt wskaże nam jaką dokumentację i gdzie musimy uzyskać. Następnie, wraz z projektem domu powstanie od razu gotowa jego adaptacja terenowa, zgodna z wszystkimi wymogami. W razie konieczności, gdyby takie były lokalne wymagania, architekt po prostu po konsultacjach zmniejszy nieco bryłę domu. Albo przesunie wymiary w którąkolwiek ze stron, aby uzyskać wymaganą przestrzeń, a jednocześnie zmieścić się w wymogach zabudowy.
Generalnie trudno tutaj odpowiedzieć na pytanie czy lepiej wybrać projekt domu gotowy z katalogu, czy też zdecydować się na projekt u architekta. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Najlepiej postarać się samodzielnie poszerzyć wiedzę i uzyskać niezbędną dokumentację. W następnym kroku zaś, ewentualnie szukać projektów, które będą spełniać lokalne wymogi zabudowy.