Pompy próżniowe do igłofiltrów i ich zastosowanie

Firmy / Usługi

Zastosowanie igłofiltrów w procesie odwadniania w branży budowlanej staje się coraz bardziej popularne. Obecnie stosowane są coraz bardziej nowoczesne rozwiązania w tym zakresie, usprawniające znacznie pracę przy odwadnianiu terenów podmokłych. Jedną z kwestii na które należy zwrócić uwagę przy doborze zestawu igłofiltrowego będzie konieczność ewakuacji powietrza w agregacie. W tym celu stosujemy nowoczesne pompy próżniowe do igłofiltrów, zapewniające skuteczną ewakuacje powietrza. Poszczególne pompy próżniowe będą różnić się od siebie w zakresie wydajności, którą należy skutecznie dobrać do konkretnego przypadku odwodnienia.

Agregaty wyposażone w pompy próżniowe do igłofiltrów

\W zasadzie to nie możemy tutaj mówić o pompach próżniowych w oderwaniu od agregatów. To właśnie agregaty są wyposażone w pompy próżniowe do igłofiltrów, które zagwarantują odpowiedni poziom ewakuacji powietrza z instalacji. Nie zawsze jednak najlepszym rozwiązaniem będzie maksymalny poziom ewakuacji powietrza z systemu. W przypadku gruntów drobnoziarnistych, pylastych czy też tzw. kurzawce, zbyt intensywna ewakuacja powietrza może być przyczyną zatykania igłofiltrów. Najczęściej spotykanymi pompami próżniowymi będą te o wydajności 25-150 m3/godz. W przypadku klasycznego zestawu około 50 igłofiltrów, w zupełności wystarczającym rozwiązaniem może być pompa próżniowa o wydajności 50-60 m3/godz. Niejednokrotnie w takich warunkach dobrym rozwiązaniem może się także okazać pompa o wydajności 25 m3/godz. Kluczowe jednak będzie to, aby agregat stosowany do odwadniania w zestawie igłofiltrowym, umożliwiał ewakuację powietrza z systemu.

Dobór zestawu igłofiltrowego

Kwestią bardzo istotną ze względu na wydajność pracy będzie prawidłowy dobór całego zestawu. Należy tutaj zadbać przede wszystkim o uzyskanie odpowiedniej wydajności ze względu na ilość napływającej wody na teren realizowanych prac ziemnych. Należy rozważyć zastosowanie igłofiltrów o średnicy 32mm i 63mm. Stosujemy je w różnych przypadkach, w zależności o intensywności napływu wody na teren prowadzonych prac.

Oczywiście ilość zastosowanych w danym przypadku igłofiltrów będzie zależna zarówno od ilości wody do przechwycenia i przepompowania, jak również od posiadanego w zestawie agregatu. Każdy z nich będzie charakteryzować się inną wydajnością, wobec czego też, możliwe będzie zastosowanie określonej liczby igłofiltrów. Jeśli w danym przypadku zastosowana będzie zbyt duża liczba igłofiltrów do danego agregatu pompowego, niestety ograniczona zostanie natychmiast wydajność pracy całego zestawu. W skrajnych przypadkach, może dojść do sytuacji całkowitego uniemożliwienia pracy zestawu igłofiltrowego. Jednym słowem trzeba tutaj bardzo precyzyjnie dobrać agregat, jak również ilość igłofiltrów, aby utrzymać zakładany poziom wydajności pracy całego zestawu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *