trasy turystyczne

Podziemne trasy turystyczne w jaskiniach

Turystyka

Dzięki odpowiednio przygotowanym Podziemnym Trasom Turystycznym każdy z nas ma możliwość odwiedzenia najpiękniejszych polskich jaskiń i zapoznania się z ich bogactwem. Są to trasy przypominające tradycyjne szlaki turystyczne. Jedyna różnica polega na tym, że Podziemne Trasy Turystyczne zabierają nas w fascynującą podróż w głąb ziemi.

Po co komu Podziemne Trasy Turystyczne

Celem takich tras jest bezpieczne oprowadzenie turystów po jaskiniach i ukazanie im najpiękniejszych ich fragmentów. Trasy te tworzone są jednak nie tylko z myślą o bezpieczeństwie zwiedzających, ale i z troską o samą jaskinię. Człowiek nie może bowiem zbytnio ingerować w jej naturalne środowisko.

Podziemne Trasy Turystyczne zostały stworzone z myślą o tak modnej i popularnej formie turystyki, jaką jest turystyka jaskiniowa. Jej początki przypadają już na XVIII stulecie, kiedy to człowiek po raz pierwszy zaczął odkrywać podziemny świat i fascynować się jego pięknem. Była to dość spontaniczna turystyka, nad którą w zasadzie nikt nie panował. Dopiero w XX wieku zaczęto starać się o unormowanie ruchu turystycznego w jaskiniach oraz zapewnienie zwiedzającym odpowiednich i bezpiecznych warunków.
Zaczęto zatem instalować w jaskiniach sztuczne oświetlenie oraz wyznaczać trasy turystyczne. Dzięki znajomości jaskiń i ogromnej wiedzy na ich temat przystosowano je do zwiedzania w taki sposób, by nie ingerować zbytnio w naturalne środowisko jaskiń. Te najcenniejsze fragmenty jaskiń zostały wyłączone z ruchu turystycznego i objęte ścisłą ochroną. Niektóre jaskinie są czynne tylko w określonych porach roku – dotyczy to w szczególności tych jaskiń, w których zimują nietoperze.

Jaskinie wolno zwiedzać tylko w towarzystwie przewodnika

Podziemne Trasy Turystyczne można zazwyczaj zwiedzać tylko w towarzystwie miejscowego przewodnika. To rozwiązanie zapewniające maksymalne bezpieczeństwo turystom. Przewodnik taki ma ogromną wiedzę na temat „swojej” jaskini i chętnie dzieli się nią z turystami. Jest on zarazem strażnikiem podziemnego obiektu i dba o to, by zwiedzający zachowywali się w jaskini w odpowiedni sposób.
A jak należy się zachowywać podczas zwiedzania jaskiń? Nie wolno śmiecić, zakazane jest również korzystanie z lampy błyskowej. Należy również zachować ciszę, by nie zakłócać spokoju mieszkańców jaskini.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *