wypożyczasz samochód

Pierwszy raz wypożyczasz samochód? Sprawdź co powinieneś wiedzieć!

Motoryzacja

Każdy z nas przynajmniej raz słyszał o możliwości wypożyczenia samochodu, gdy tylko nadejdzie taka potrzeba. Tak naprawdę, choć słyszał o tym każdy, to niewiele z tych osób kiedykolwiek osobiście skorzystało z takiej możliwości. Mimo, że wypożyczalnia samochodów to na rynku usług produkt bardzo popularny to i tak wielu z nas wciąż ma opory przed wynajęciem i używaniem nie swojego auta. A wypożyczalnie gdy wypożyczasz samochód przekonują nas do siebie nie tylko bogatą ofertą pojazdów osobowych różnych uznanych marek ale również mnóstwem ciekawych dodatków i atrakcyjnych promocji.

Nie warto jednak wybierać pierwszej lepszej wypożyczalni, do której znajdziemy kontakt. Zanim zdecydujemy się na współprace z którąś z firm warto przekalkulować sobie kilka różnych ofert, aby zobaczyć, która opcja dla naszej aktualnej sytuacji okaże się być zdecydowanie najkorzystniejsza.

Czego wymaga od nas wypożyczalnia?

Wypożyczalnia samochodów swoje ceny za wynajem dowolnego pojazdu ustala przede wszystkim na podstawie między innymi modelu auta jakie chcemy wypożyczyć oraz lokalizacji wypożyczalni (tak się składa, że im lepsza tym adekwatnie opłaty wzrastają). Należy także mieć na uwadze fakt, że firma gdy wypożyczasz samochód, będzie chciała, abyś wpłacił kaucje zabezpieczającą w pewnej wysokości. Kaucja – jeżeli samochód do firmy wróci w stanie nienaruszonym zostanie zwrócona.

Warto też zapoznać się z wymaganiami, jakie przed potencjalnym klientem stawia wypożyczalnia samochodów.

Gdy wypożyczasz samochód przede wszystkim należy przygotować dokumenty takie jak:

  • dokument potwierdzający tożsamość taki jak dowód osobisty czy paszport
  • prawo jazdy odpowiedniej do auta kategorii.

Za wypożyczenie pojazdu zapłacić można gotówką lub kartą kredytową. Aby jednak zrealizować ten drugi rodzaj płatności wypożyczalnia samochodów wymaga, aby wystawiona karta była koniecznie na nazwisko kierowcy wypożyczającego dany pojazd.

Kto nie wypożyczy samochodu?

Zdarzają się przypadki wypożyczalni, które swoich pojazdów nie wypożyczają kierowcom młodym i niedoświadczonym z obawy, że samochody zostaną dość poważnie uszkodzone, co narazi tylko firmę na naprawdę pokaźne koszta. Niekiedy jednak w takich przypadkach, aby nie tracić klienta młody wiek i krótki staż wypożyczającego wiążą się z koniecznością dodatkowej opłaty lub ubezpieczenia.

Aby jednak się w tym upewnić, warto zajrzeć na stronę internetową, gdzie wypożyczalnia samochodów zamiesza wszystkie najistotniejsze informacje.

Co powinien sprawdzić gdy wypożyczasz samochód?

Każdy, kto podejmuje się wypożyczenia samochodu koniecznie, zanim podpisze umowę powinien ją dokładnie przeczytać, szczególnie te akapity, które dotyczą kwestii takich jak ubezpieczenie czy zwrot ewentualnych kosztów za jakiekolwiek uszkodzenia pojazdu powstałe w czasie wypożyczenia, niezależnie kto w tej sytuacji był winnym zaistniałego uszkodzenia.

Sprawdzeniu powinny podlegać także wszystkie dane samochodu takie jak numer rejestracyjny i VIN pojazdu. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa warto też upewnić się w jakim stanie technicznym jest pojazd. Jeżeli coś nas zaniepokoi przed podpisaniem umowy koniecznie należy to zgłosić, aby ewentualna usterka nie została uznana za spowodowaną przez nas.

Wypożyczalnia samochodów pobiera dodatkowe opłaty za ekstra wyposażenie takie jak dziecięcy fotelik czy samochodowa nawigacja. Takim dodatkowym opłatom nie podlegają kwestie takie jak ubezpieczanie auta. To przy odpowiedzialnym i profesjonalnym wypożyczaniu aut reguluje firma wypożyczająca pojazd.

Często też zdarza się, że jeżeli stłuczka nie nastąpi z winy klienta, wówczas nie jest on zobowiązany do pokrywania kosztów, nawet częściowych, jej naprawy. Kiedy po stłuczce pojazd nie nadaje się do dalszej jazdy, a winę za zaistniałą sytuację ponosi kierowca innego auta, wówczas w ramach wypożyczenia wypożyczalnia samochodów podstawia auto zastępcze, w miarę możliwości tej samej klasy czy marki.

Nieuniknionym kosztem wynikającym z użytkowania nie tylko wypożyczonego auta, są opłaty związane z tankowaniem. Wypożyczający w jakikolwiek sposób w to nie ingeruje. Co prawda są sytuacje w których pojazd tankuje wypożyczalnia samochodów. Jednak konsekwencją tego są dodatkowe opłaty, jakie nalicza sobie. Wychodzi więc na to, że znacznie bardziej opłacalne z punktu widzenia klienta jest samodzielne tankowanie.

Jak zrobić rezerwację samochodu?

Jeśli chodzi o rezerwacje to najczęściej dokonać jej można na trzy sposoby:

  • telefonicznie
  • online poprzez formularz kontaktowy lub adres mailowy
  • osobiście w siedzibie wypożyczalni.

Rezerwacja online w wielu osobach budzi skrajne emocje. Nie da się ukryć jednak, że za jej pomocą możemy zapoznać się z całą ofertą wypożyczalni. Sprawdzić dostępne samochody, ceny. A to sprawi, że będziemy znacznie lepiej poinformowani o ofercie, niż gdybyśmy próbowali np. zarezerwować samochód realizując połączenie telefoniczne. Podczas którego bardzo łatwo czegoś nie dosłyszeć czy nieodpowiednio przekręcić. Często przy rezerwacjach online można natrafić także na jakieś ciekawe i interesujące rabaty.

Warto jednak mieć świadomość, że jeżeli bardzo zależy nam na wypożyczeniu jakiegoś konkretnego auta, rezerwacji warto dokonać z dość dużym wyprzedzeniem. Jeśli wiemy, że w danym momencie będzie nam potrzebne auto. Jeżeli wypożyczonym pojazdem będzie się poruszała jeszcze inna osoba niż ta, która zawiera z wypożyczalnią umowę firma koniecznie zostać musi o tym fakcie powiadomiona. Najlepiej gdyby stało się to w momencie podpisywania kontraktu pomiędzy stronami.

Za zgodą wypożyczalni i po załatwieniu wszystkich odpowiednich formalności i opłat możliwe jest podróżowanie samochodem pochodzącym z wypożyczenia poza granicami kraju, w którym został on za opłatą użyczony innej osobie niż właściciel pojazdu. Każdy wypożyczony pojazd posiada także limit kilometrów, czyli maksymalną liczbę kilometrów, jakie możemy przejechać autem przez cały okres obowiązywania umowy dotyczącej jego wypożyczenia. Ich przekroczenie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

2 thoughts on “Pierwszy raz wypożyczasz samochód? Sprawdź co powinieneś wiedzieć!

  1. Dobrze też sprawdzić dookoła karoserię czy nie ma jakich zadrapań, bo potem może być na wynajmującego choć nic nie zrobił.

  2. Zgadzam się z Kathi mój chłopak miał dokładnie taki przypadek, na szczęście zrobił zdjęcie jak odbierał auto przy pracowniku wypożyczalni który potem to potwierdził.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *