malowanie elewacji

Malowanie elewacji

Dom / Ogród

Malowanie elewacji budynku dodaje mu uroku. Zwykle dotyczy tynków, jednak nie ma przeszkód technicznych aby malować również kamień, glazurę, klinkier, czy elementy metalowe. W przypadku elewacji drewnianych również realizuje się malowanie elewacji, aczkolwiek drewno powleka się lakierami wyspecjalizowanymi do drewna, tzw. drewnochronem.

Od czego zacząć malowanie elewacji?

Jeśli chcemy malować elewacje samodzielnie zastanówmy się czy podołamy wyzwaniu. Czasem warto jest dołożyć i wynająć firmę specjalizującą się w danej dziedzinie. Mycie i malowanie elewacji dla laika może okazać się kosztowne w skutkach. Nieodpowiednio przygotowana elewacja będzie trudna do pokrycia farbą. Ponadto wybór stosownej farby również nie jest łatwy. Warto uwzględnić kolorystykę obecną, rodzaj zabrudzenia, stopień zużycia, jak też warunki na jakie elewacja musi być odporna. Zacieki na ścianach mogą wskazywać na konieczność zastosowania podwyższonej odporności farby na wilgoć i wodę. W przypadku blaknięcia koloru tynku należy uwzględnić wystawę nasłonecznienia. Jeżeli na ścianach pojawiły się niezidentyfikowane jaśniejsze odbarwienia lub ciemniejsze plamy tym bardziej warto pokusić się o fachowca. Pomalowanie elewacji bez jej przygotowania pozwoli cieszyć się efektem krótko a czasem nawet wcale, ponieważ nie znając tematu ciężko jest zamalować zacieki, zazielenienie, czy plamy wynikłe z reakcji materiałów budowlanych z farbą.

Mycie elewacji alternatywą dla malowania

Czasem malowanie elewacji nie jest konieczne, a wystarcza samo mycie. Najbardziej typowym materiałem łatwym w utrzymaniu czystości jest klinkier. Zazwyczaj wystarczy myjka ciśnieniowa lub zwykły wąż ogrodowy aby umyć elewacje klinkierową. Warto jednak pamiętać iż klinkier po umyciu należy zabezpieczyć warstwą specjalnego środka z dodatkiem wosku lub lakieru. Dzięki temu klinkier nie będzie chłonął wszystkich zanieczyszczeń. Ponadto myjąc elewacje sprawdźmy na niewielkiej powierzchni skuteczność tego zabiegu oraz środków myjących. Niestety niektóre preparaty pozostawiają tłuste plamy lub też nie radzą sobie z domyciem sadzy, dymu, czy pyłu budowlanego.

2 thoughts on “Malowanie elewacji

  1. Malowanie to jedna rzecz a druga jesli nawet nie wazniejsza to jednak impregnacja. W naszym przypadku a mamy drewniana elewacje bez ochrony drewna – kolor mega szybko stracilby na wyrazistosci! W tym roku z racji tych nowych skandynawskich trendów żona zażyczyła sobie kolor zimowego słońca ze wzornika impregnatu do drewna Luxdecor Njord. Bardzo intensywny, wyrazisty odcień typowy dla skandynawskich wykończeń budynków w dodatku sam impregnat tworzy bardzo trwałą powłokę odporną na warunki atmosferyczne, pleśń i wilgoć. Taki kolorek spokojnie posłuzy nam na kolejne 9 lat

    1. Rzeczywiście Luxdecor Njord jest podobno mega odporny na warunki atmosferyczne a dodatkowo ładnie podkreśla słoje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *