łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry – jak sobie z tym poradzić

Zdrowie / Uroda

Problemem dość powszechnym, na jaki skarżą się zarówno osoby w okresie pokwitania jak i panie w okresach menopauzy jest łojotokowe zapalenie skóry czyli łupież, którego przyczynami są hormony. Nie zawsze jednak tak jest, często problemy ze skórą głowy wynikają ze skłonności do łojotokowego zapalenia skóry, którego początki zwykle wiążą się z łupieżem. Nadmierna ilość łoju, sebum produkowanego przez gruczoły łojowe tak na skórze twarzy, jak i głowy powoduje przetłuszczanie się cery, włosów. Sama nadprodukcja łoju również może wynikać z nieprawidłowej gospodarki hormonalnej, chociaż samo przetłuszczanie się włosów nie jest groźne, dopiero w towarzystwie nadkażenia drożdżakami rozwija się tłusty łupież. Rozrost grzybów powoduje uporczywe swędzące zmiany na głowie, osłabia włosy na tyle iż wypadają, łamią się i szarzeją.

Łojotokowe zapalenie skóry to początek poważnych problemów z włosami

Dla wielu osób łupież to początek poważnych problemów ze świądem i wypadaniem włosów poprzez podnoszenie się żółtawych łusek naskórka odchodzących od skóry głowy wraz z włosami. Czerwone plamy i ogniska zapalne z ranami na skórze głowy to pierwszy z objawów łojotokowego zapalenia skóry. To również znak by udać się do dermatologa po odpowiednie leki blokujące wytwarzanie się łoju i łagodzące objawy zapalenia.

Leczenie jest dość długie i trudne, a także kosztowne

Niestety leczenie jest dość długie i trudne, a także kosztowne. W zależności od stanu skóry lekarz zaleca płukanki, maści jak również preparaty doustne z cynkiem, kortyzolem i sterydami odpowiadającymi za złuszczanie się naskórka skóry głowy. W aptekach dostępnych jest szereg wyrobów aptecznych przeciwłupieżowych i łagodzących, ograniczających złuszczanie się naskórka. Nie zawsze jednak preparaty te są skuteczne. Mimo to warto spróbować walki z łojotokową skórą zanim pojawi się stan zapalny.

Regularne stosowanie odżywek i szamponów zapobiega pogłębianiu się problemów z łupieżem. Warto też zadbać o stosowną dietę i higienę, które odgrywają ważną rolę w radzeniu sobie ze skłonnościami do podrażnień. Bez wątpienia powinno się ograniczyć zbyt częste mysie włosów, lakierowanie, jak i suszenie gorącym strumieniem suszarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *