dom do remontu

Kupujemy dom do remontu

Dom / Ogród

Dom do remontu to zdecydowanie dobre rozwiązanie dla osób, które mają ograniczone finanse, a marzą o własnym domu. Watro jednak przed kupnem takiego domu zrobić solidne oględziny. Ponieważ w wielu przypadkach może okazać się, że koszt remontu może przewyższyć wartość nieruchomości. Albo, że taniej będzie postawić nowy budynek na miejscu starego. Niestety takie rozwiązanie generuje już bardzo duże koszty. Podstawowe trzy sprawy, na które musimy zwrócić uwagę to fundamenty, ściany i dach ponieważ remont tych części domu może wygenerować największe koszty.

Dom do remontu – fundamenty

Jeśli chodzi o fundamenty to należy sprawdzić czy dom nie stoi na terenie podmokłym oraz czy miejscami nie ma pęknięć bądź widocznych śladów pleśni. Następnie jeśli dom jest podpiwniczony to musimy sprawdzić fundamenty od wewnątrz. Warto zobaczyć czy w piwnicy nie ma wilgotnej posadzki albo również pęknięć od wewnątrz ponieważ może okazać się, że dom nie nadaje się do remontu. Woda w piwnicy to kolejny problem i jeśli taki występuje musimy się liczyć z dość dużymi kosztami robienia odwodnienia wokół domu, które będzie wymagało od nas wykonania specjalnego systemu drenażu co wiąże się z okopaniem całego domu i odkryciem fundamentów.

Dom do remontu – ściany

Kolejna sprawa to ściany, które również powinniśmy dokładnie obejrzeć pod względem pęknięć i uszkodzeń. Oczywiście stary dom może mieć drobne ubytki w tynku i małe pęknięcia. Natomiast jeśli zauważymy pęknięcie na całej ścianie idące prze całą wysokość domu to powinniśmy na to zwrócić szczególną uwagę. Druga sprawa to ściany nośne, które również powinny być dokładnie obejrzane. Poważne uszkodzenie ściany nośnej może skutkować nakazem rozbiórki domu, a co za tym idzie uniemożliwi nam remont.

Dom do remontu – dach

Ostatnią sprawą jest dach. Ten również oglądamy na zewnątrz i wewnątrz. Jeśli dach jest drewniany powinniśmy sprawdzić stan desek. Czy nie ma uszkodzeń, pleśni bądź czy deski nie są zbutwiałe. Najważniejsze i tak w tym przypadku będą krokwie i konstrukcja dachu. Ponieważ jeśli krokwie i belki będą zdrowe to będziemy mogli wymienić poszycie dachu bez konieczności rozbiórki całej konstrukcji.

Kiedy te trzy elementy są sprawdzone (najlepiej pod okiem fachowca albo kierownika budowy) możemy przejść do dalszych oględzin. Sprawdzamy stan instalacji, ogrzewania i na przykład stolarki okiennej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *