Jak wybrać rolety do domu?

Dom / Ogród

Minimalizm w designie, wyposażeniu wnętrz powoduje, że rolety są idealnym rozwiązaniem na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem jak i okiem wścibskich sąsiadów czy przechodniów.

Jak wybrać odpowiednie rolety? Zadanie nie jest tak łatwe jakby się mogło wydawać. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań technicznych w mocowaniach i wyglądzie rolet. Pomijając rolety zewnętrzne w asortymencie rolet do wewnątrz dostępne są rolety w kasecie mocowane na skrzydle okna, wraz z prowadnicami bądź bez, podwójne, jak również rolety naścienne, rzymskie. Istotne znaczenie ma poziom prześwitu i absorpcji światła przez roletę. Coraz częściej stosowane są rolety z warstwą odbijającą światło, dzięki czemu pomieszczenie nie tylko jest zaciemniane ale i nie nagrzewa się. Wzornictwo i kolorystyka poszerzają wybór, podobnie jak i materiał z jakiego są wykonane.

W ostatnich sezonach modne są rolety z juty oraz bambusa, jednak zwolenników tradycyjnych tkaninowych rolet nie ubywa. Dobór rolety winien wynikać z preferencji użytkownika, jego gustu i charakteru wnętrza, jak również względów praktycznych. Mechanizm mocowania i demontażu jest istotny przy czyszczeniu rolety jak i okna, niemniej najważniejszy jest mechanizm podnoszenia i opuszczania rolety, który winien być trwały i wygodny w obsłudze. Bardzo ważne jest przyleganie do okna w przypadku jego uchylenia, warto zainwestować w rolety z prowadnicą które utrzymują roletę na miejscu mimo otwarcia okna, także dachowego. Jeżeli roleta ma spełniać swe zadanie zaciemniające to winna być odpowiednio gęsta, nie prześwitująca, co zapewniają ciemne kolory materiału.