dobry sen

Jak zapewnić sobie dobry sen?

Zdrowie / Uroda

Bez wątpienia dobry sen ma wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Wpływa przede wszystkim na naszą stabilność, humor, stan emocjonalny, a nawet na wagę naszego ciała. Niestety wiele osób ma problemy z dobrym i ciągłym snem, dlatego rzucają się po łóżku w poszukiwaniu dogodnej pozycji i obracają z boku na bok, starając się zasnąć.

Co wpływa na złą jakość snu?

Niezdrowe nawyki dnia codziennego i z pozoru nieznaczące wybory co do naszego stylu życia mogą zmieniać nastrój, wpływać na zdrowie mózgu i serca, układu odpornościowego a także na witalność i odpowiednie funkcjonowanie organizmu. Przeszkodą w dobrym śnie może być np. stres, nerwowość czy brak witamin. Dlatego warto poeksperymentować i sprawdzić co może wpłynąć na poprawę naszego snu.

Zadbaj o regularność snu

Po pierwsze spróbuj kłaść się spać i wstawać codziennie o tej samej porze. Pomaga to ustawić wewnętrzny zegar ciała i zoptymalizować jakość snu. Wybierz czas spania, wtedy gdy zwykle czujesz się już zmęczony, aby bez końca nie obracać się na łóżku. Jeśli jesteś wystarczająco dobrze wyspany, powinieneś obudzić się naturalnie bez budzika. Jeśli potrzebujesz budzika, możesz potrzebować też wcześniejszego snu. Unikaj długiego spania nawet w weekendy. Im bardziej różnią się harmonogramy snu w weekendy a dni powszednie, tym gorsze się czujemy. Jeśli musisz nadrobić nieprzespaną noc, zdecyduj się na drzemkę w ciągu dnia zamiast spać do późna. Pozwala to spłacić dług spania bez zakłócania naturalnego rytmu snu i czuwania.

Bądź rozsądny w drzemaniu. Podczas gdy drzemanie jest dobrym sposobem na nadrobienie straconego snu, jeśli masz problemy z zasypianiem lub spaniem w nocy, drzemka może pogorszyć sytuację. Ogranicz drzemki do 15-20 minut wczesnym popołudniem.

Walcz z sennością po kolacji. Jeśli zasypiasz przed snem, zejdź z kanapy i zrób coś delikatnie stymulującego, takiego jak mycie naczyń, dzwonienie do przyjaciela lub przygotowywanie ubrań na następny dzień. Jeśli poddasz się senności, możesz obudzić się później w nocy i mieć problem z powrotem do snu.

W ciągu dnia

Rano wystaw się na jasne światło słoneczne. Na przykład wypij kawę na zewnątrz lub zjedz śniadanie przy słonecznym oknie. Światło na twojej twarzy pomoże Ci się obudzić. Spędzaj też więcej czasu na zewnątrz w ciągu dnia. Przerwy w pracy na zewnątrz w słońcu, ćwiczenia na świeżym powietrzu lub spacery z psem w ciągu dnia zamiast w nocy. Wprowadź jak najwięcej naturalnego światła do domu lub miejsca pracy. Zachowaj zasłony i żaluzje odsłonięte w ciągu dnia i spróbuj przesunąć biurko bliżej okna.

Dobry sen całą noc

Zdecydowanie postaraj się unikać jasnych ekranów w ciągu 1-2 godzin przed snem. Niebieskie światło emitowane przez telefon, tablet, komputer lub telewizor jest szczególnie uciążliwe. Możesz zminimalizować ich wpływ, używając urządzeń o mniejszych ekranach, zmniejszając jasność lub stosując oprogramowanie zmieniające światło. Powiedz nie dla oglądania telewizji do późnej nocy. Nie tylko światło z telewizora tłumi melatoninę, ale także wiele programów stymuluje zamiast relaksować. Spróbuj zamiast tego słuchać muzyki lub książek audio.

Jest wiele czynników, które wpływają na to, że nasz sen nie jest taki jakiego potrzebuje nasz organizm. Część z nich możemy sami wyeliminować jednak w drastycznych przypadkach należy bezwzględnie udać się do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *