szyfrowanie danych

Czy szyfrowanie danych w VPN da się złamać?

Technologie

Bez wątpienia bezpieczeństwo w sieci jest tematem względnym i bardzo obszernym. Różni ludzie w różny sposób postrzegają zagrożenie. Dla niektórych algorytmy Facebooka, prześwietlające ich aktywność w sieci, są po prostu nie do zaakceptowania i próbują się przed nimi bronić. Inni o swoją prywatność postanowią zadbać w sposób należyty dopiero wtedy, kiedy stanie się coś złego. Najczęściej związanego z jakąś formą odpowiedzialności finansowej. Byłoby świetnie, gdyby wśród użytkowników internetu propagowano dbanie o bezpieczeństwo swojego komputera. Niezależnie od tego, jak newralgiczne dane podajemy w internecie. Nie trzeba się zabezpieczać w całości i pilnować każdego szczegółu, ale szyfrowanie danych w postaci połączeń VPN powinno być standardem. Dosłownie w każdym urządzeniu elektronicznym: czy to telefon, czy tablet, czy smartfon.

Dlaczego VPN jest tak bardzo wiodącym rozwiązaniem w dziedzinie zabezpieczania aktywności w sieci internetowej?

VPN stosuje standard szyfrowania o nazwie Advanced Encryption Standard, które jest znane na całym świecie pod prostym skrótem AES. Skrót ten nigdy nie występuje samodzielnie, zawsze towarzyszy mu pewna liczba – najczęściej AES-128 lub AES-256. Co oznaczają te tajemnicze zbiory cyfr? Jest to po prostu wskaźnik długości klucza, czyli ilości znaków na niego się składających.

Szyfrowanie danych niemożliwe do złamania

Szyfrowanie danych w standardzie AES jest w zasadzie niemożliwe do złamania. Szyfr o długości dwustu pięćdziesięciu sześciu znaków tysiąc najnowszych i najpotężniejszych komputerów na świecie musiałoby łamać przez kilka tysięcy lat. Bo przecież możliwych kombinacji tak długiego ciągu jest na dobrą sprawę nieskończenie wiele.

Czy szyfrowanie danych standardem AES daje gwarancję bezpieczeństwa?

Bez wątpienia nawet najlepszy szyfr nie daje gwarancji skuteczności bez sprawdzenia go w praktyce, a AES sprawdził się już wielokrotnie. Dosyć powiedzieć, że po dziś dzień jest standardem szyfrowania w amerykańskiej armii i NSA. Jeśli amerykańska agencja wywiadowcza zajmująca się ściśle tajnymi zagadnieniami jest w stanie otwarcie przyznać, jakiego standardu szyfrowania używa, to oznacza to mniej więcej tyle, że ich szyfry uznaje się po prostu za będące nie do złamania. To bardzo działa na wyobraźnię i jednocześnie daje do myślenia. Dlatego warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że AES ustanowiono międzynarodowym standardem w drodze konkursu. Uzyskał najlepszy wynik nie tylko dzięki tworzeniu zabezpieczeń nie do złamania, lecz także dzięki szybkości działania. Ponieważ stanowi najlepszy możliwy konsensus pomiędzy wydajnością, a czasem potrzebnym do stworzenia i otworzenia danego klucza.

Podsumowanie

Podsumowując krótko, szyfry stosowane przez VPN są po prostu nie do złamania. Bez względu czy używa jej agencja wywiadowcza, przeciwko której mogli zbierać się hakerzy z całych państw, czy indywidualna jednostka, poziom zabezpieczeń jest zawsze taki sam. VPN nie jest drogim rozwiązaniem. Wiodące rozwiązania w najgorszym wypadku podwoją nasze rachunki za internet, stanowiąc koszt zamykający się w granicach kilkudziesięciu złotych. Jednak inwestycję w swoje bezpieczeństwo zawsze warto jest rozważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *