Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, której pochodzenie jest stosunkowo kłopotliwe do określenia. Współczesna medycyna, mimo ciągłego postępu technologicznego, nie posiada jasnym informacji na tema przyczyn wywoływania nadciśnienia. Przyjmuje się wobec tego, iż jest to choroba, która występuje samoistnie. Prowadzone są także badania w zakresie predyspozycji genetycznych oraz środowiskowych. W każdym razie warto sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie czy nadciśnienie to poważna choroba? Okazuje się, iż jest to jak najbardziej poważna dolegliwość, która może prowadzić do innych komplikacji, niejednokrotnie wręcz śmiertelnych. Wobec tego też, należy tutaj mieć się na baczności i kontrolować wszystkie objawy, które mogłyby wskazywać na problemy z ciśnieniem tętniczym.
Charakterystyka i powikłania.
Nadciśnienie tętnicze charakteryzuje się stałym, podwyższonym ciśnieniem zarówno skurczowym, jak i rozkurczowym. Wykrycie choroby może być dość kłopotliwe, bowiem w początkowym stadium, wyniki pomiarów ciśnienia mogą być stosunkowo chwiejne. Ciśnienie może rosnąć w wyraźnie zauważalny sposób jedynie w określonych, najczęściej stresogennych sytuacjach.
Wśród najczęściej pojawiających się powikłań, należy wyróżnić: uszkodzenie nerek, powikłania ze strony układu nerwowego, uszkodzenie układu krążenia, czy też udar mózgu lub zespół otępienny.
Nadciśnienie to poważna choroba
Nie wolno więc choroby pod żadnym pozorem bagatelizować ewentualnych objawów. Czyli przede wszystkim bólów głowy, łatwego męczenia się, zaczerwienienia twarzy, bezsenności. Jeśli występują tego typu objawy powinniśmy mieć się na baczności i regularnie sprawdzać ciśnienie. Szczególnie w chwili pojawienia się objawów. Jeśli zaś nabierzemy przekonania, iż może to być właśnie problem z nadciśnieniem tętniczym, koniecznością będzie wizyta u specjalisty, celem przeprowadzenia kompleksowych badań w tym kierunku.
Leczenie problemów z ciśnieniem tętniczym.
W zasadzie, najważniejsza kwestią w przypadku nadciśnienia będzie zmiana trybu życia. Co prawda nie jest to w żaden sposób udowodnione, jednakże unikanie sytuacji stresogennych, pozwoli wyeliminować sytuacje, w których ciśnienie dodatkowo rośnie. Ponadto, na problemy z ciśnieniem tętniczym warto wdrożyć odpowiednią dietę. Należy unikać produktów które mogą ciśnienie dodatkowo podnosić, a skupić się na takich, które mogą je obniżać (czosnek). Dodatkowo, można zażywać leki obniżające ciśnienie. Zarówno farmakologiczne, jaki ziołowe. Niemniej jednak, należy zdawać sobie sprawę, iż przyjmowanie leków trzeba będzie kontynuować praktycznie rzecz biorąc do końca życia.
Na chwilę obecną, medycyna nie zna sposobów na wyleczenie problemów z nadciśnieniem tętniczym, więc zajmuje się jedynie profilaktyką, oraz minimalizowaniem negatywnych objawów. W każdym razie, dużo będzie tutaj zależeć od nas samych i naszego stylu codziennego życia.