Cieszyn

Cieszyn interesujące miasto na granicy

Turystyka

Zwiedzając pogranicze nie sposób nie przyjechać do Cieszyna. To od lat wyjątkowe miasto podzielone między dwa kraje bardzo przyjaźnie współistniejące. I dzielące się swym dorobkiem tradycji, historii oraz kultury. Nigdzie indziej nie widać tak wielkiej odrębności Śląska Cieszyńskiego jak tutaj. Gdzie żyją Ślązacy, ale nieco różniący się o tych z Katowic, rudy Ślaskiej czy Mysłowic.

Tutaj kultura śląska to kultura pogranicza polsko-czeskiego. Z uwzględnieniem specyficznej gwary oraz tradycji zapożyczonych z Czech i przeciwnie. Majowe maiki oraz chłostanie dziewic gałązką wierzbową w Śmigusa Dyngusa to pojedyncze zwyczaje typowe dla Czechów. A przyjęte przez Ślązaków z Cieszyna i okolic.

Cieszyn stanowi miasto obowiązkowe w zwiedzaniu pogranicza

Bez wątpienia Cieszyn stanowi miasto obowiązkowe w zwiedzaniu pogranicza. Poza spacerem po parku zamkowym i starówce warto jest zwiedzić dostępne w mieście muzea, tak te samorządowe, państwowe jak również prywatne.

Poza obiektami muzealnymi na uwagę zasługują też liczne galerie. Jak też wystawy okresowe. Również instalacje zewnętrzne poczynione trudem władz i inicjatorów prywatnych. Nie tylko władzom miasta zależy na tym jak Cieszyn jest postrzegany na Śląsku w Polsce, oraz za granicą. Ale też wielu stowarzyszeniom krzewienia kultury. W tym tradycji regionalnych. W realizacji przedsięwzięć pomagają dotacje unijne i wsparcie finansowe, dzięki któremu jest możliwa działalność statutowa wielu organizacji i stowarzyszeń.

Więcej ciekawych informacji na temat Cieszyna znajdziesz tutaj: https://www.cieszyn24.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *