Przy wyborze projektu domu ogromne znaczenie dla jego funkcjonalności ma bryła budynku oraz lokalizacja prześwitów okiennych. Wydawać by się mogło, iż jest to zaledwie kwestia gustu mająca walory estetyczne, tymczasem podobnie jak rozmieszczenie obiektu w terenie oraz ekspozycja na kierunki świata, tak i rodzaj bryły budynku, ilość i wielkość okien ma znaczący wpływ na to czy dom będzie dobrze doświetlony, ciepły oraz komfortowy. Im bardziej nieregularna bryła budynku tym budynek może ujawnić po latach wiele wad, których można było uniknąć projektując węższy balkon, czy występ. O ile otwory okienne można powiększyć lub zmienić ich lokalizację, to z bryłą budynku jest trudniej. Z tego powodu warto na etapie wyboru projektu domu zastanowić się nad różnymi aspektami użyteczności zabudowań.
Bryła budynku to również również skosy, wnęki, balkony i tarasy
Należy pamiętać, iż na bryłę domu składają się również skosy, wnęki, balkony i tarasy. Współcześni architekci oferują podstawowe rodzaje bryły w postaci budynków klocków prostopadłościennych, tarasowców bądź domów ze skośnym dachem pod którym znajduje się użytkowe poddasze. Zarówno jeden jak i drugi typ bryły ma swoje wady i zalety. W przypadku spadzistych dachów nie sposób uniknąć powierzchni niewykorzystanych. Zarazem dachy te są wygodne pod kątem utrzymania. Jednocześnie w obiektach typu kubełek płaski dach może powodować szereg usterek. Konieczność częstego odśnieżania zimową porą, to zaledwie niektóre mankamenty tego rozwiązania.
Innym zarzutem może być też brak wyrazistości designu, typowość bryły. Pole kwadratu, prostokąta to również ograniczenie względem rozkładu powierzchni użytkowej, mieszkalnej wewnątrz budynku. Innymi słowy coś za coś, aczkolwiek po nowoczesnych trendach architektury widać, iż hołduje się klasyce, zaś unikalne projekty poza wartością estetyczną pozostają oryginalne, jednak mało funkcjonalne.