Przebieg procesu brykietowania, czyli wytwarzania brykietu drzewnego z wszelkiego typu odpadów drzewnych, jest stosunkowo prosty. Niemniej jednak ma swoje wymagania, które są tutaj dość restrykcyjne, aby uzyskać dobrej klasy wyrób, o wysokiej wartości opałowej. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby cały proces, na każdym etapie był bezpieczny od wilgoci. Jest ona bowiem zdecydowanie największym wrogiem procesu produkcji brykietu drzewnego. Poza tym, przy spełnieniu wszystkich warunków, samo brykietowanie nie jest nazbyt skomplikowane. W efekcie zaś otrzymujemy bardzo dobrej klasy materiał opałowy, o niskiej emisji zanieczyszczeń do środowiska.
W jakich warunkach powinno przebiegać brykietowanie?
Tutaj musimy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na kwestię prawidłowego przygotowania całego środowiska produkcyjnego oraz magazynowego. Pomieszczenia, w których będziemy przechowywać wióry, zrębki i trociny do produkcji, powinny charakteryzować się dobrym poziomem izolacji przed wilgocią. Materiał wsadowy do produkcji brykietu nie może ulec zawilgoceniu. Takie same warunki powinniśmy stworzyć do samego już brykietowania, jak i do magazynowania gotowego brykietu drzewnego.
Chodzi tutaj głównie o to, iż wilgoć będzie wywierać negatywny wpływ na samo brykietowanie. W procesie tym bowiem dochodzi do prasowania pod ciśnieniem podawanego materiału drzewnego, który skutkiem tego zmniejsza swoją objętość i zwiększa gęstość. Dzięki temu, kostka brykietu zajmuje mniej miejsca, niż tyle samo, wagowo materiału wsadowego. Aby jednak kostka mogła się trzymać, należy zastosować odpowiednie lepiszcze. W tym przypadku jest to naturalna żywica, wyciśnięta wiórów i trocin w trakcie ich prasowania. Jeśli zaś, wyciśniemy zbyt dużo wody, wiązania żywiczne wewnątrz każdej kostki będą o wiele słabsze.
Ostatecznie tak samo dobrze należy gotowy brykiet składować, aby do spalania trafiał brykiet tylko i wyłącznie suchy.
Warunki spalania brykietu.
Tak samo jak brykietowanie, tak też spalanie brykietu wymaga niskiego poziomu wilgoci. Pomijając już fakt, iż zawilgocony brykiet będzie się po prostu rozpadać, to w toku spalania wilgotnego brykietu będziemy wyraźnie tracić na jego wartości kalorycznej. Wynika to z przebiegu procesu zgazowywania drewna. W pierwszej kolejności będzie ono osuszane aby pozbyć się całej zawartości wilgoci, po czym zacznie z niego wydobywać się gaz drzewny, który ulega spaleniu. Pozostałości z tego procesu to żarzący się w kotle węgiel drzewny. Nadmiernie wilgotny brykiet, będzie przyczyną zużywania dużych ilości energii cieplnej do odparowania wody z drewna. Skutkiem tego, mniejsza jej ilość będzie wykorzystana na cele grzewcze. Jednym słowem wilgotny brykiet charakteryzuje się wyraźnie obniżoną wartością kaloryczną, co przekłada się najzwyklej na straty finansowe.